Rolod
paracetamol
Säilytä tämä pakkausseloste. Voit tarvita sitä myöhemmin.
Jos sinulla on kysyttävää, käänny lääkärin tai apteekkihenkilökunnan puoleen.
Tämä lääke on määrätty vain sinulle eikä sitä tule antaa muiden käyttöön. Se voi aiheuttaa haittaa muille, vaikka heillä olisikin samanlaiset oireet kuin sinulla.
Jos havaitset haittavaikutuksia, käänny lääkärin tai apteekkihenkilökunnan puoleen, vaikka kokemiasi haittavaikutuksia ei olisikaan mainittu tässä pakkausselosteessa. Ks. kohta 4.
Mitä Rolod on ja mihin sitä käytetään
Mitä sinun on tiedettävä, ennen kuin otat Rolodia
Miten Rolodia otetaan
Mahdolliset haittavaikutukset
Rolodin säilyttäminen
Pakkauksen sisältö ja muuta tietoa
Rolodin vaikuttava aine on parasetamoli. Parasetamoli on kipua lievittävä ja kuumetta alentava lääkevalmiste (kipu- ja kuumelääke).
Rolod 1000 mg tabletteja käytetään lonkan ja polvien nivelrikkoon liittyvän lievän ja keskivaikean kivun hoitoon, aikuisilla ja yli 15 vuotiailla nuorilla.
jos olet allerginen parasetamolille tai tämän lääkkeen jollekin muulle aineelle (lueteltu kohdassa 6).
Keskustele lääkärin tai apteekkihenkilökunnan kanssa ennen kuin otat Rolodia, jos:
käytät usein suuria määriä alkoholia
sinulla on maksaongelmia, kuten maksatulehdus tai maksan vajaatoiminta
sinulla on Gilbertin oireyhtymä (harvinainen perinnöllinen aineenvaihduntatauti, jonka oireita voivat olla ihon tai silmänvalkuaisten keltaisuus)
sinulla on munuaisongelmia (keskivaikea tai vaikea munuaisten vajaatoiminta)
sinulla on perinnöllinen glukoosi-6-fosfataasidehydrogenaasientsyymin puutos
sinulla on poikkeava punasolujen määrän väheneminen, joka voi aiheuttaa kalpean ihon keltaisuutta, heikotusta tai hengästymistä (hemolyyttinen anemia)
kehosi kokonaisvesimäärä on alhainen (nestehukka)
olet alipainoinen tai sinulla on krooninen aliravitsemus
sinulla on astma ja olet yliherkkä asetyylisalisyylihapolle.
Keskustele lääkärin kanssa, jos sinulla on tai on ollut jokin edellä mainituista. Sinun on ehkä vältettävä tätä lääkettä tai pienennettävä Rolod-annosta.
Ota yhteys lääkäriin, jos sinulla on korkea kuume tai infektion merkkejä tai jos oireet kestävät pitkään (kivun osalta 5 päivää tai kuumeen osalta 3 päivää) tai pahenevat.
Kipulääkkeiden tiheä pitkäaikainen käyttö voi aiheuttaa päänsärkyä tai pahentaa sitä. Älä suurenna kipulääkeannosta itse vaan kysy neuvoa lääkäriltä.
Parasetamolin vaikutukset laboratoriotesteissä: Lääke voi vaikuttaa tiettyihin virtsahappo- ja verensokerikokeisiin.
Rolod 1000 mg tabletit eivät sovi käytettäviksi lapsille tai alle 15-vuotiaille nuorille.
Kerro lääkärille tai apteekkihenkilökunnalle, jos parhaillaan käytät tai olet äskettäin käyttänyt tai saatat joutua käyttämään muita lääkkeitä.
Kerro lääkärille tai apteekkihenkilökunnalle ennen Rolodin ottamista erityisesti, jos käytät jotakin seuraavista lääkkeistä:
muut parasetamolia sisältävät lääkkeet, kuten jotkin kuume- ja flunssalääkkeet. Varo ylittämästä parasetamolin päivittäistä enimmäisannosta, sillä tämä voi vaurioittaa vakavasti maksaa.
muut lääkkeet, joiden tiedetään vaikuttavan maksaan
maksaentsyymejä indusoivat lääkkeet, kuten:
barbituraatit, kuten fenobarbitaali (epilepsian hoitoon käytettävä anestesia- ja lääkeaineiden ryhmä)
tietyt epilepsian hoitoon käytettävät lääkkeet, kuten fenytoiini, karbamatsepiini
tietyt masennuslääkkeet (trisykliset masennuslääkkeet)
tuberkuloosilääkkeet, kuten rifampisiini ja isoniatsidi
probenesidi (veren korkean virtsahappopitoisuuden ja kihdin hoitoon käytettävä lääke)
tsidovudiini (tunnetaan myös nimellä AZT, HIV-infektioiden hoitoon käytettävä lääke)
kloramfenikoli (infektioiden hoitoon käytettävä antibiootti)
flukloksasilliinia (antibiootti) vereen ja kehon nesteisiin liittyvän poikkeavuuden (suurentuneesta anionivajeesta johtuvan metabolisen asidoosin) vakavan riskin vuoksi, sillä sen
yhteydessä tarvitaan kiireellistä hoitoa; se voi ilmetä etenkin, jos potilaalla on vaikea munuaisten vajaatoiminta, sepsis (bakteereita ja niiden toksiineja on verenkierrossa, mistä aiheutuu elinvaurio), aliravitsemus, krooninen alkoholismi, sekä silloin, jos parasetamolia käytetään enimmäisannoksina päivittäin
metoklopramidi tai domperidoni (pahoinvoinnin ja oksentelu hoitoon käytettävät lääkkeet)
kolestyramiini (kolesterolitasoa alentava lääke)
veren hyytymistä estävät kumariinantikoagulantit, kuten varfariini, fenprokumoni tai asenokumaroli
lamotrigiini (epilepsian tai kaksisuuntaiseksi mielialahäiriöksi kutsutun psyykkisen sairauden hoitoon käytettävä lääke)
salisyyliamidi (kipu- ja tulehduslääke).
Käytä parasetamolia varoen, jos käytät usein suuria määriä alkoholia. Ota vuorokaudessa enintään 2 grammaa parasetamolia (kaksi 1000 mg:n tablettia) (ks. kohta 3. ”Miten Rolodia otetaan”.
Jos olet raskaana tai imetät, epäilet olevasi raskaana tai jos suunnittelet lapsen hankkimista, kysy lääkäriltä tai apteekista neuvoa ennen tämän lääkkeen käyttöä.
Tarvittaessa Rolodia voidaan käyttää raskauden aikana. Käytä pienintä mahdollista annosta, joka lievittää kipua ja/tai alentaa kuumetta ja käytä lääkettä mahdollisimman lyhyen aikaa. Ota yhteys lääkäriin, jos kipu ja/tai kuume ei hellitä tai jos sinun on otettava lääkettä useammin.
Vaikka pieniä määriä parasetamolia erittyy rintamaitoon, niiden ei ole raportoitu aiheuttavan haittavaikutuksia imetettäville vauvoille. Suositeltuja Rolod -annoksia voi käyttää imetyksen aikana.
Rolodin ei tiedetä yleensä vaikuttavan ajokykyyn tai koneiden käyttökykyyn.
Et kuitenkaan saa ajaa tai käyttää koneita, jos sinulla ilmenee haittavaikutuksia, kuten huimausta, uneliaisuutta, sekavuutta tai näön hämärtymistä.
Tämä lääke sisältää alle 1 mmol (23 mg) natriumia per tabletti, eli se on olennaisesti natriumiton.
Ota tätä lääkettä juuri siten kuin lääkäri on määrännyt. Tarkista ohjeet lääkäriltä tai apteekista, jos olet epävarma.
Käytä oireiden lievittämiseen aina pienintä tehokasta annosta.
Tämä lääke sisältää parasetamolia. Liiallinen parasetamolin käyttö voi vaurioittaa vakavasti maksaa. Älä käytä tätä lääkettä, jos käytät muita parasetamolia sisältäviä resepti- tai itsehoitolääkkeitä kivun, kuumeen, flunssan tai influenssan hoitoon. Älä ylitä suositeltua annosta.
Aikuiset ja yli 15-vuotiaat nuoret (yli 55 kg) Suositeltu annos on:
Aloitusannos on puolikas tabletti (500 mg parasetamolia). Tarvittaessa voidaan ottaa 1 tabletti (1000 mg parasetamolia). Maksimiannos on 4 tablettia (4000 mg parasetamolia) vuorokaudessa.
Käytettäessä puolen tabletin (500 mg) annostusta annosvälin on oltava vähintään 4 tuntia ennen seuraavan annoksen ottamista, vaikka oireet palaisivat jo sitä lyhyemmässä ajassa.
Käytettäessä yhden kokonaisen tabletin (1000 mg) annostusta annosvälin on oltava vähintään 6 tuntia ennen seuraavan annoksen ottamista, vaikka oireet palaisivat jo sitä lyhyemmässä ajassa.
Vuorokausiannos saa olla enintään 60 mg parasetamolia painokiloa kohden (enintään 2 g/vrk) seuraavissa tilanteissa:
alle 50 kg painavat aikuiset
lievä tai keskivaikea maksan vajaatoiminta, Gilbertin oireyhtymä
alhainen kehon kokonaisvesimäärä (nestehukka)
krooninen aliravitsemus
krooninen alkoholismi
Lopeta Rolodin käyttö ja käänny lääkärin puoleen, ellei olosi parane 5 päivän jälkeen käytettäessä kivun hoitoon tai 3 päivän jälkeen käytettäessä kuumeen hoitoon tai se huononee.
Jos lääkäri on määrännyt sinulle tätä valmistetta, hän kertoo sinulle hoidon keston.
Suun kautta.
Tabletit niellään riittävän vesimäärän kanssa tai liuotetaan riittävään vesimäärään, sekoitetaan hyvin ja juodaan.
Tabletin voi jakaa yhtä suuriin annoksiin.
Jos olet ottanut liian suuren lääkeannoksen tai vaikkapa lapsi on ottanut lääkettä vahingossa, ota aina välittömästi yhteyttä lääkäriin, sairaalaan tai Myrkytystietokeskukseen (puh. 0800 147 111) riskien arvioimiseksi ja lisäohjeiden saamiseksi.
Suositeltua annosta suuremman annoksen ottaminen voi aiheuttaa pahoinvointia, oksentelua ja ruokahaluttomuutta. Yksittäinen kerta-annos, joka ylittää suurimman sallitun vuorokausiannoksen moninkertaisesti, voi aiheuttaa vakavan maksavaurion. Tajuttomuutta ei yleensä esiinny. Vaikka yliannostuksen oireita ei ilmenisi sinun on kuitenkin hakeuduttava viipymättä lääkäriin.
Maksa voi vaurioitua pysyvästi, jos apua ei saada heti.
Jos unohdat ottaa annoksen, ota se niin pian kuin muistat. Tarkista kuitenkin että riittävä aika (ks. yllä) on kulunut viime annoksesta. Älä koskaan ota kaksinkertaista annosta korvataksesi unohtamasi annoksen.
Jos sinulla on kysymyksiä tämän lääkkeen käytöstä, käänny lääkärin tai apteekkihenkilökunnan puoleen.
Kuten kaikki lääkkeet, tämäkin lääke voi aiheuttaa haittavaikutuksia. Kaikki eivät kuitenkaan niitä saa.
turpoaminen (angioedeema), hengenahdistus (dyspnea), hikoilu (hikoilukohtaukset), pahoinvointi tai verenpaineen aleneminen sekä sokki (hyvin harvinainen: voi esiintyä enintään 1 käyttäjällä 10 000:sta).
Parasetamolin käyttöön voi liittyä seuraavia muita haittavaikutuksia:
tietyt verisairaudet:
verihiutaleiden määrän väheneminen, joka suurentaa verenvuodon tai mustelmien riskiä (trombosytopenia)
selittämätön hematooma (trombosytopeeninen purppura)
valkosolujen määrän väheneminen (leukopenia)
punasolujen määrän väheneminen, joka voi aiheuttaa kalpean ihon keltaisuutta heikotusta tai hengästymistä (hemolyyttinen anemia)
vakava valkosolujen määrän väheneminen, joka lisää infektioiden todennäköisyyttä (agranulosytoosi) pitkäkestoisessa hoidossa
allergiat (pois lukien angioedeema)
poikkeava maksan toiminta, veren maksaentsyymien lisääntyminen, maksan vajaatoiminta, maksanekroosi, ihon tai silmänvalkuaisten keltaisuus
ihottuma, kutina, hikoilu, punoitus, nokkosihottuma
masennus, sekavuus; muiden kuin todellisten asioiden näkeminen tai kuuleminen (aistiharhat)
vapina, päänsärky
näön hämärtyminen
nesteen kertymisestä johtuva turvotus (edeema)
verenvuoto, vatsakipu, ripuli, pahoinvointi, oksentelu
huimaus, yleinen huonovointisuus, kuume, uneliaisuus.
vakava punasolujen määrän väheneminen, joka voi aiheuttaa heikotusta tai mustelmia tai lisätä infektioiden todennäköisyyttä (pansytopenia)
vakavat ihoreaktiot:
yleistynyt ihottuma (eksanteema)
hengitystielihasten kouristuksista johtuva kireys (bronkospasmi) henkilöillä, jotka ovat yliherkkiä asetyylisalisyylihapolle tai muille tulehduskipulääkkeille (NSAID-lääkkeet, kipulääkkeiden ryhmä, jolla on tulehdusta ja kuumetta estäviä vaikutuksia).
alhainen veren sokeripitoisuus
munuaisten vajaatoiminta, munuaistulehdus (interstitiaalinen nefriitti), virtsan sameus (aseptinen pyuria), verivirtsaisuus, virtsauskyvyttömyys.
vakavat ihoreaktiot: akuutti yleistynyt märkärakkulainen eksanteema, toksinen epidermaalinen nekrolyysi, lääkkeen käytön aiheuttama dermatoosi ja Stevens-Johnsonin oireyhtymä
maksamyrkytys.
Yksittäinen 6 gramman annos parasetamolia (lapsilla yli 140 mg/painokilo) tai pitkäaikainen 3–4 gramman vuorokausiannoksen käyttö voi aiheuttaa maksavaurion.
Jos havaitset haittavaikutuksia, kerro niistä lääkärille tai apteekkihenkilökunnalle. Tämä koskee myös sellaisia mahdollisia haittavaikutuksia, joita ei ole mainittu tässä pakkausselosteessa. Voit ilmoittaa haittavaikutuksista myös suoraan (ks. yhteystiedot alla). Ilmoittamalla haittavaikutuksista voit auttaa saamaan enemmän tietoa tämän lääkevalmisteen turvallisuudesta.
Lääkealan turvallisuus- ja kehittämiskeskus Fimea Lääkkeiden haittavaikutusrekisteri
PL 55
FI-00034 Fimea
Ei lasten ulottuville eikä näkyville.
Älä käytä tätä lääkettä läpipainopakkauksessa ja pakkauksessa mainitun viimeisen käyttöpäivämäärän (Käyt. viim. tai EXP) jälkeen. Viimeinen käyttöpäivämäärä tarkoittaa kuukauden viimeistä päivää.
Tämä lääke ei vaadi erityisiä säilytysolosuhteita.
Lääkkeitä ei tule heittää viemäriin eikä hävittää talousjätteiden mukana. Kysy käyttämättömien lääkkeiden hävittämisestä apteekista. Näin menetellen suojelet luontoa.
Vaikuttava aine on parasetamoli. Yksi tabletti sisältää 1000 mg parasetamolia.
Muut aineet ovat povidoni K-30 (E 1201), esigelatinoitu tärkkelys (maissi), natriumtärkkelysglykolaatti (tyyppi A) ja steariinihappo (E 570).
Valkoinen tai luonnonvalkoinen, soikea tabletti, jonka toisella puolella on jakouurre, jonka eri puolilla on merkinnät ”10” ja ”00” ja toisella puolella jakouurre, jonka eri puolilla on merkinnät ”PA” ja ”RA” (21,4 mm x 9,0 mm).
8, 10, 16, 20, 30, 40, 60, 90 tai 120 tablettia läpipainopakkauksissa tai 100 tablettia muovipurkissa, jossa on lapsiturvallinen suljin.
Kaikkia pakkauskokoja ei välttämättä ole myynnissä.
Sandoz A/S, Edvard Thomsens Vej 14, 2300 Kööpenhamina S, Tanska.
Salutas Pharma GmbH. Otto-von-Guericke-Alle 1, 39179 Barleben, Saksa.