Paracetamol Krka
paracetamol
1000 mg tabletti 30
Tukkukauppa: | 1,58 € |
Jälleenmyynti: | 2,52 € |
Korvaus: | 0,00 € |
500 mg tabletti 100
Tukkukauppa: | 2,11 € |
Jälleenmyynti: | 3,37 € |
Korvaus: | 0,00 € |
1000 mg tabletti 100
Tukkukauppa: | 4,63 € |
Jälleenmyynti: | 7,38 € |
Korvaus: | 0,00 € |
parasetamoli
Ota tätä lääkettä juuri siten kuin tässä pakkausselosteessa kuvataan tai kuin lääkäri tai apteekkihenkilökunta on neuvonut sinulle.
Säilytä tämä pakkausseloste. Voit tarvita sitä uudelleen.
Kysy tarvittaessa apteekista lisätietoja ja neuvoja.
Jos havaitset haittavaikutuksia, kerro niistä lääkärille tai apteekkihenkilökunnalle. Tämä koskee myös sellaisia mahdollisia haittavaikutuksia, joita ei ole mainittu tässä pakkausselosteessa. Ks. kohta 4.
Käänny lääkärin puoleen, ellei olosi parane 5 päivän jälkeen tai se huononee.
Mitä Paracetamol Krka on ja mihin sitä käytetään
Mitä sinun on tiedettävä, ennen kuin otat Paracetamol Krka -valmistetta
Miten Paracetamol Krka -valmistetta otetaan
Mahdolliset haittavaikutukset
Paracetamol Krka -valmisteen säilyttäminen
Pakkauksen sisältö ja muuta tietoa
Paracetamol Krka on särky- ja kuumelääke, jota käytetään lievittämään kipua ja alentamaan kuumetta.
Paracetamol Krka -valmistetta käytetään päänsäryn, lihaskivun, hammassäryn, kuukautiskipujen, nivelrikon, kuume- ja särkytiloihin vilustumissairauksien yhteydessä, influenssan ja kuumeen hoitoon.
Lääkärin ohjeen mukaan valmistetta voidaan käyttää myös muiden särkytilojen hoitoon.
Käänny lääkärin puoleen, ellet tunne oloasi paremmaksi tai jos tunnet olosi huonommaksi 5 päivän jälkeen.
Parasetamolia, jota Paracetamol Krka sisältää, voidaan joskus käyttää myös muiden kuin tässä pakkausselosteessa mainittujen sairauksien hoitoon. Kysy neuvoa lääkäriltä, apteekkihenkilökunnalta tai muulta terveydenhuollon ammattilaiselta tarvittaessa ja noudata aina heiltä saamiasi ohjeita.
jos olet allerginen parasetamolille tai tämän lääkkeen jollekin muulle aineelle (lueteltu kohdassa 6).
jos sinulla on sydämen vajaatoiminta, maksa- tai munuaissairaus, tai alkoholiongelma, älä käytä Paracetamol Krka -valmistetta ilman lääkärin ohjeita.
Keskustele lääkärin tai apteekkihenkilökunnan kanssa ennen kuin otat Paracetamol Krka -valmistetta.
Ole varovainen, jos käytät Paracetamol Krka -valmistetta pitkäaikaisesti, ja etenkin, jos sinulla on maksa- tai munuaissairaus.
Sisältää parasetamolia. Parasetamolin liiallinen käyttö saattaa aiheuttaa vakavaa haittaa maksalle.
Älä käytä tätä lääkettä, jos käytät kivun, kuumeen, vilustumisen ja flunssan oireiden hoitoon tai nukkumista helpottavaa jotakin muuta parasetamolia sisältävää lääkettä.
1
Jos sinulla on vaikea infektio esim. verenmyrkytys, sillä tämä voi lisätä metabolisen asidoosin riskiä. Metabolisen asidoosin merkkejä ovat: syvä, nopea ja raskas hengitys, pahoinvointi, oksentelu, ruokahaluttomuus. Ota välittömästi yhteys lääkäriin, jos saat yhdistelmän näistä oireista.
Muita särkylääkkeitä ei saa käyttää samanaikaisesti ilman lääkärin määräystä.
Keskustele aina lääkärin kanssa ennen kuin otat Paracetamol Krka -valmistetta, jos
sinulla on maksa- tai munuaisongelmia
olet alipainoinen tai aliravittu
käytät säännöllisesti alkoholia.
Saatat joutua välttämään valmisteen käyttöä kokonaan tai rajoittamaan ottamasi parasetamolin määrää.
Kerro lääkärille tai apteekkihenkilökunnalle, jos parhaillaan käytät tai olet äskettäin käyttänyt muita lääkkeitä tai saatat käyttää muita lääkkeitä. Lääkkeen vaikutus saattaa muuttua, jos samanaikaisesti käytetään muita lääkkeitä.
Jos käytät metoklopramidia, kloramfenikolia, domperidonia tai probenesidia sisältäviä valmisteita, verenohennuslääkkeitä (esim. varfariini) tai epilepsialääkkeitä samanaikaisesti, neuvottele Paracetamol Krka -lääkityksestä lääkärin kanssa.
Muita parasetamolia sisältäviä valmisteita ei saa käyttää samanaikaisesti.
Kerro lääkärille tai apteekkihenkilökunnalle, jos käytät flukloksasilliinia (antibiootti) vereen ja kehon nesteisiin liittyvän poikkeavuuden (suurentuneesta anionivajeesta johtuvan metabolisen asidoosin) vakavan riskin vuoksi, sillä sen yhteydessä tarvitaan kiireellistä hoitoa; se voi ilmetä etenkin, jos potilaalla on vaikea munuaisten vajaatoiminta, sepsis (bakteereita ja niiden toksiineja on verenkierrossa, mistä aiheutuu elinvaurio), aliravitsemus, krooninen alkoholismi, sekä silloin, jos parasetamolia käytetään enimmäisannoksina päivittäin.
Paracetamol Krka –tabletit voidaan ottaa ruuan kanssa tai ilman ruokaa.
Jos olet raskaana tai imetät, epäilet olevasi raskaana tai jos suunnittelet lapsen hankkimista, kysy lääkäriltä tai apteekista neuvoa ennen tämän lääkkeen käyttöä.
Tarvittaessa Paracetamol Krka -valmistetta voi käyttää raskauden tai imetyksen aikana. Sinun tulisi käyttää mahdollisimman pientä annosta, joka vähentää kipua ja/tai kuumetta ja käyttää sitä mahdollisimman lyhyen aikaa. Ota yhteys lääkäriin, jos kipu ja/tai kuume ei vähene, tai jos sinun pitää ottaa tätä lääkettä useammin.
Paracetamol Krka -valmisteen ei ole osoitettu vaikuttavan ajokykyyn eikä kykyyn käyttää koneita.
Tämä lääkevalmiste sisältää alle 1 mmol natriumia (23 mg) per annos eli sen voidaan sanoa olevan
”natriumiton”.
Käytä tätä lääkettä juuri siten kuin tässä pakkausselosteessa on kuvattu tai kuin lääkäri tai apteekkihenkilökunta on määrännyt. Tarkista ohjeet lääkäriltä tai apteekista, jos olet epävarma.
Suositeltu annos on:
Aikuisille ½-1 tablettia (500-1000 mg) 4-6 tunnin välein korkeintaan 3 kertaa vuorokaudessa. Tabletit tulee ottaa vähintään 4 tunnin välein. Suurin suositeltu vuorokausiannos on 3000 mg. Tabletin voi jakaa yhtä suuriin annoksiin.
Älä ylitä annosteluohjetta. Käytä aina pienintä tehokasta annosta, joka lievittää oireita.
Käänny lääkärin puoleen, ellet tunne oloasi paremmaksi tai jos tunnet olosi huonommaksi 5 päivän jälkeen. Jatkuvaan käyttöön vain lääkärin ohjeen mukaan.
Ei suositella lapsille ja alle 18-vuotiaille nuorille. Muut parasetamolia sisältävät lääkevalmisteet sopivat paremmin lasten ja alle 18-vuotiaiden nuorten hoitoon.
Parasetamolin yliannostus voi aiheuttaa vakavan maksavaurion.
Yliannostus voi aiheuttaa seuraavia oireita (yleensä 24 tunnin kuluessa lääkkeen ottamisesta): pahoinvointi, oksentelu, ruokahaluttomuus, kalpeus ja vatsakivut. Yliannostuksen vaara on olemassa erityisesti, jos kyseessä on lapsi, vanhus, maksan vajaatoimintaa, alkoholismia tai aliravitsemusta sairastava tai maksaan vaikuttavia lääkkeitä käyttävä potilas. Yliannostus saattaa olla hyvin vakava. Suurempi annos ei lisää kivun lievitystä vaan voi sen sijaan aiheuttaa vakavan maksavaurion.
Maksavaurion oireet ilmenevät vasta muutaman päivän kuluttua. Sen takia on erittäin tärkeää, että otat mahdollisimman pian yhteyttä lääkäriisi, jos olet ottanut parasetamolia enemmän kuin tässä pakkausselosteessa suositellaan.
Jos olet ottanut liian suuren lääkeannoksen tai vaikkapa lapsi on ottanut lääkettä vahingossa, ota aina yhteyttä lääkäriin, sairaalaan tai Myrkytystietokeskukseen (puh. 0800 147 111) riskien arvioimiseksi ja lisäohjeiden saamiseksi.
Älä ota kaksinkertaista annosta korvataksesi unohtamasi tabletin.
Jos sinulla on kysymyksiä tämän lääkkeen käytöstä, käänny lääkärin tai apteekkihenkilökunnan puoleen.
Kuten kaikki lääkkeet, tämäkin lääke voi aiheuttaa haittavaikutuksia. Kaikki eivät kuitenkaan niitä saa. Lopeta valmisteen käyttö ja kerro asiasta heti lääkärille tai apteekkihenkilökunnalle:
jos saat allergisen reaktion, kuten ihottumaa ja kutinaa, joskus myös hengitysvaikeuksia tai huulten, kielen, kurkun tai kasvojen turvotusta.
jos ihosi kesii tai saat ihottumaa, rakkuloita.
jos saat suun haavaumia.
jos olet saanut aikaisemmin hengitysvaikeuksia käyttäessäsi asetyylisalisyylihappovalmisteita tai muita tulehduskipulääkkeitä ja saat samanlaisen reaktion käyttäessäsi tätä valmistetta.
jos sinulla on vereen liittyviä ongelmia, kuten epätavallista verenvuotoa tai
mustelmanmuodostusta.
Yllämainitut haittavaikutukset ovat hyvin harvinaisia (enintään 1 käyttäjällä 10 000:sta). Hyvin harvoin on raportoitu vakavia ihoreaktioita.
Parasetamolivalmisteet saattavat vaikuttaa haitallisesti maksan tai munuaisten toimintaan. Parasetamolia sisältävät valmisteet ovat yleensä hyvin siedettyjä.
Haittavaikutuks ista ilmoittaminen
Jos havaitset haittavaikutuksia, kerro niistä lääkärille tai apteekkihenkilökunnalle. Tämä koskee myös sellaisia mahdollisia haittavaikutuksia, joita ei ole mainittu tässä pakkausselosteessa. Voit ilmoittaa haittavaikutuksista myös suoraan (ks. yhteystiedot alla). Ilmoittamalla haittavaikutuksista voit auttaa saamaan enemmän tietoa tämän lääkevalmisteen turvallisuudesta.
Lääkealan turvallisuus- ja kehittämiskeskus Fimea Lääkkeiden haittavaikutusrekisteri
PL 55
00034 FIMEA
Ei lasten ulottuville eikä näkyville.
Älä käytä tätä lääkettä pakkauksessa mainitun viimeisen käyttöpäivämäärän (EXP) jälkeen. Viimeinen käyttöpäivämäärä tarkoittaa kuukauden viimeistä päivää.
Tämä lääkevalmiste ei vaadi erityisiä säilytysolosuhteita.
Lääkkeitä ei tule heittää viemäriin eikä hävittää talousjätteiden mukana. Kysy käyttämättömien lääkkeiden hävittämisestä apteekista. Näin menetellen suojelet luontoa.
Vaikuttava aine on parasetamoli. Yksi tabletti sisältää 1000 mg parasetamolia.
Muut aineet (apuaineet) ovat natriumtärkkelysglykolaatti (tyyppi A), povidoni K-30, osittain pregelatinoitu maissitärkkelys ja steariinihappo. Ks. kohta 2 ”Paracetamol Krka sisältää natriumia”.
Tabletit ovat valkoisia tai luonnonvalkoisia, kapselin muotoisia, toisella puolella on jakouurre kaiverrusten ”10” ja ”00” välissä ja toisella puolella on jakouurre kaiverrusten ”PA” ja ”RA” välissä (21,4 mm pituus x 9,0 mm x 6,9 mm paksuus).
Tabletin voi jakaa yhtä suuriin annoksiin.
Paracetamol Krka on saatavana pakkauksissa, jossa on 10 ja 15 tablettia läpipainopakkauksissa. Kaikkia pakkauskokoja ei välttämättä ole myynnissä.
KRKA, d.d., Novo mesto, Šmarješka cesta 6, 8501 Novo mesto, Slovenia